Επικοινωνία ά λά Γαλλικά

Επικοινωνία με Ολλανδία  … ά λά Γαλλικά!

Με την όμορφη, γεμάτη κανάλια, Tilburg, πόλη της Ολλανδίας συνδέθηκε το σχολείο μας, σε πραγματικό χρόνο, την Παρασκευή 4 Ιουνίου. Οι Ολλανδοί μαθητές, ήταν οι μισοί στο σπίτι τους, λόγω των μέτρων κατά της πανδημίας. Μας έκανε εντύπωση ότι στο σχολείο οι μαθητές και οι μαθήτριες δεν φορούσαν μάσκα. Όπως μας εξήγησε ο καθηγητής τους Edwin Van Genk, στην Ολλανδία η μάσκα είναι υποχρεωτική έξω από το σχολείο, και όχι μέσα σε αυτό. Επίσης, η χρήση του κινητού ήταν ελεύθερη στο σχολείο, αλλά μόνο για τις ανάγκες του μαθήματος, όπως μας εξήγησαν οι Ολλανδοί μαθητές, στα Γαλλικά.  Οι μαθητές μας του τμήματος Β1  πρόσεξαν τις ιδιαιτερότητες αυτές και μίλησαν στα γαλλικά για τον τόπο τους και τις συνήθειές τους.  Τη δραστηριότητα οργάνωσε για το σχολείο μας, η Κυριακίδου Άννα καθηγήτρια Γαλλικών.