" Μαγικές Πτήσεις " στο Νέο Πολυκεντρικό Μουσείο των Αιγών

Την Τρίτη 9 και την Τετάρτη 10 Ιανουαρίου οι μαθητές του Γυμνασίου Βεργίνας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Μαγικές πτήσεις" στο Νέο (Πολυκεντρικό) Μουσείο των Αιγών υπό την καθοδήγηση της μουσειοπαιδαγωγού Παπαργυρούδη Φώτως.
        Ήταν ένα λογοτεχνικό ταξίδι από τους μαγικούς παπύρους της αρχαιότητας και το αερόπλοιο του Λουκιανού ως τις σκούπες της Ρόουλινγκ. Ένα παιχνίδι για τη φανταστική περιπέτεια και την ανάγκη απελευθέρωσης από τη συμβατική πραγματικότητα. Ένα εργαστήρι λόγου και εικαστικής έκφρασης.

Αρχικά οι μαθητές ακολούθησαν 4 βήματα για να περιγράψουν ένα λογοτεχνικό βιβλίο με " ιπτάμενους " ήρωες.

Έπειτα έφτιαξαν το δικό τους " ιπτάμενο " καράβι για το δικό τους " μαγικό " ταξίδι.